23 октября состоялась встреча Премьер-министра Гончарука за закрытыми дверями с представителями табачных компаний — производителей. После которой компания British American Tobacco заявила, что удалось достичь договоренностей и она ждет отмены поправки №8 к законопроекту №1049, которая устанавливает порог наценки на табачные изделия в пределах 7% и 13% для оптовых и розничных дистрибьюторов соответственно. Правка внесена с целью демонополизации рынка и создания равных условий для всех дистрибьюторов, о чем отмечают нардепы. На сегодня 99% рынка занимает ООО «Тедис» (данные — АМКУ), передает Политрада.

Реакція активістів  не заставила себе довго чекати. Центр громадянського представництва «Життя» опублікував заяву «Про неприпустимість тиску тютюнової індустрії на уряд»  В організації впевнені, що Уряд має протистояти маніпулятивному тиску тютюнових корпорацій та запропонували план дій.

Закон України №2899 захищає Уряд від будь-яких вимог тютюнової індустрії щодо надання фінансових та інших преференцій. – зазначили в організації.

Про ситуацію з тютюновими виробниками  та домовленостями між ними та Урядом ми поговорили з представником центру «Життя» Володимиром Купирою.

«Ми не знаємо що пообіцяв Прем‘єр і перше —  сподіваємося побачити звіт про цю зустріч від Уряду як це вимагає Рамкова конвенція ВООЗ по боротьбі з тютюном. Друге – сподіваємося, діяв в інтересах України, зокрема захисту здоров‘я громадян від шкоди куріння» — наголосив Володимир.

Популярные статьи сейчас

Подросшая дочь Пугачевой и Галкина произвела фурор в Сети одним кадром: «Копия мамочка, такая же…»

Дочь Поляковой в корсете-портупее записала на видео свои шалости с другом: дерзкие кадры

"Я за всю жизнь такого не видела": Украину накрыла мощная стихия с градом, видео

Ушел из жизни известный актер-сердцеед из культовых сериалов 90-х: трагические подробности

Тело известного украинца нашли в центре города, фото: "Также расправились с его учителем"

Показать еще

Зустріч відбувалась за зачиненими дверима, на ній не були присутні автори правки, представники громадськості та представники рітейлу.

Володимир пояснив, що прийняття ВРУ закону 1049 з правкою Дубінського про розподіл маржі на тютюнові вироби є виявом тютюнових воєн між виробником/імпортером-дистриб’ютором та рітейлом(продавцем). Найочевиднішу вигоду від цього отримує рітейл, але він в цьому ланцюзі до цієї правки мав найменше свобод.

Після прийняття поправки тютюнові компанії заявили, що це може призвести до припинення виробництва, на їх думку підвищення маржі для рітейлу вплине і на тютюнових виробників. Пізніше компанія British American Tobacco заявила про зупинку виробництва в Україні, проте їх пресс-центр не підтвердив таку інформацію.

Володимир наголосив, що про закриття фабрик не йшлося, лише про призупинення роботи та додав:
«Жодна з компаній не припинила продаж своєї продукції і, на мою думку, не припинить за будь-яких обставин, бо вони заробляють на цьому гроші.»

«Погрози, які лунають в медіа від тютюнових компаній, про припинення роботи в Україні є маніпулятивним шантажем, адже в жодній країні світу, незалежно від рівня регулювання ринку тютюну, тютюнові компанії добровільно не припинили продаж тютюнових виробів.» — йдеться в заяві організації:

«На мою думку такі кроки тютюновиків стали можливі, бо вони сформували запаси сигарет і легко змогли зупинити виробництво для шантажу Уряду» — пояснив Володимиром Купира.

Україна зазнає серйозного тисну з боку тютюновиків – такі висновки зробила міжнародна організація Всесвітнього центру ефективного управління контролем над тютюном. Дослідження ілюструє рівень втручання тютюнових компаній на прийняття державних рішень та ефективні стратегії протидії цьому втручанню.

«Перший Глобальний індекс втручання тютюнової індустрії вказує, що зусилля урядів з протидії втручання з боку тютюнової промисловості не є достатньо ефективними. Прогрес у цій сфері потрібен у всіх країнах. Багатьом із них бракує прозорості у відносинах між урядом та тютюновою промисловістю.» — зазначила Бангон Рітіфакді, виконавча директорка Всесвітнього центру ефективного управління контролем над тютюном на пресс-конференції 10 жовтня.

Нагадаємо, компанії- виробники та дитриб’ютора ТОВ «Тедіс» ( раніше «Мегаполіс Україна») оштрафували на 6.4 млрд.

«Зібраними у справі доказами доведено, що поведінка цих компаній була погодженою, а результатом співпраці з єдиним і спільним для всіх виробників дистриб’ютором на ринку первинного продажу сигарет стало створення і підтримання штучних бар’єрів, що перешкоджали виходу на ринок інших суб’єктів господарювання. На практиці порушники встановили такі умови для укладання договорів з іншими, окрім «ТЕДІС», потенційними дистриб’юторами, які просто унеможливили їх появу на цьому ринку» – зазначається на порталі АМКУ.