Питання надання Україні летальної зброї від США залежить від кількох факторів
Напередодні першої зустрічі президентів США і Росії на полях саміту G20 в Гамбурзі, Сенат закликає Адміністрацію Трампа надати Україні летальну зброю. Про це йдеться в підтриманому комітетом з питань збройних справах законопроекті про асигнування на національну оборону на 2018 рік.
Летальное оружие для Украины: есть прогрессДокумент передбачає виділення Україні $ 500 млн для боротьби з проросійськими бойовиками, продовжує чинну заборону на пряму співпрацю Пентагону з російськими військовими, пропонує почати розробку нової програми наступальної ракетної зброї наземного базування і направити $ 4,6 млрд на зміцнення безпеки на східному фланзі Європи.
За словами сенаторів, проект став відповіддю на втручання Росії в американські президентські вибори. Але не факт, що саме така його редакція буде схвалена Сенатом, прийнята Палатою представників і підписана Дональдом Трампом. Особливо в частині надання Україні летального зброї, адже, як і раніше, останнє слово в цьому питанні за Адміністрацією президента США.
Скандали з розслідуванням втручання Росії в президентські американські вибори, відставка радника президента США з питань нацбезпеки Майка Флінна, звільнення Трампом директора ФБР Джеймса Комі і інформація про плани нової Адміністрації зблизитися з Москвою, яка неодноразово з’являлася в ЗМІ, лише прискорили процес. До того ж, схваленню комітетом з питань збройних справах Сенату законопроекту про оборонний бюджет, який серед іншого передбачає надання Україні летального зброї, передували тривалі переговори української влади з американськими високопосадовцями.
Заступник гендиректора з зовнішньоекономічної діяльності «Укроборонпрому» Денис Гурак пояснив, що зараз ведеться підготовка двох рамкових угод, які сприятимуть розвитку спільних досліджень і розробок у військовій сфері, і полегшать доступ України на американський оборонний ринок. Наприклад, прискорять процес закупівлі Україною безпілотників і радарів і дадуть можливість виробляти частину американського військового обладнання в Україні. Але про оборонну летальну зброю, за словами Гурака, мова не йде.
В такому випадку все залежить від законопроекту, затвердженого комітетом з питань збройних справ Сенату, і політичної волі Палати представників, ну і, звичайно ж — Адміністрації Дональда Трампа. Але в першу чергу Сенату, адже з самим законопроектом, як виявилося, не все так просто. Те, що схвалив комітет з питань збройних справ Сенату, за словами колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, санкціонувальний законопроект (входить в загальний оборонний бюджет, який ще узгоджується), який в підсумку повинен бути схвалений Сенатом, а потім — Палатою представників. Бюджетні ж кошти на оборону, як зазначає дипломат, розподілятимуться за законопроектом про асигнування (на національну оборону), який розробляє інший комітет.
«Я припускаю, що верхній поріг витрат законопроекту в $ 700 млрд не пройде узгодження — він перевищує запит Адміністрації», — сказав Стівен Пайфер.
Колишній посол США в Україні Джон Гербст навпаки вважає, що шанси на проходження цього закону через Сенат і Палату представників з поправкою про постачання Україні летального зброї доволі високі. Але погоджується зі Стівеном Пайфером в тому, що останнє слово за Адміністрацією президента.
А поки на Капіталійскому пагорбі тривають політичні консультації, поява законопроекту, який в тому числі передбачає надання Україні летальної зброї, хороший сигнал напередодні першої зустрічі Дональда Трампа з Володимиром Путіним на полях G20 в Гамбурзі 7-8 липня.
«По-перше, це важливо, бо від такого рішення утримувався попередній президент Обама. По-друге, це важливо, бо такий жест Сенату, як і розширення санкцій проти Росії (Департаментом Держказначейства два тижні тому) стався напередодні зустрічі Трампа й Путіна . Він дуже звужує коридор для укладення можливих угод у переговорах двох президентів. І по-третє, така позиція американського парламенту — сигнал для інших країн НАТО. Я маю на увазі широкий спектр військово-технічної співпраці з Україною на двосторонній основі», — сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.
Як раніше писала Politeka, 8 червня посол Канади в Україні Роман Ващук заявив, що після підписання оборонної угоди між двома державами в Оттаві розглядають питання про надання Україні летального озброєння.
Джерело: «Сегодня«