Перемога Володимира Зеленського на виборах президента України стала топовою подією року не лише в Україні. Як сусіди відреагували на обрання нового президента?
Перемога Володимира Зеленського вже є юридичним фактом – ЦВК оприлюднила офіційний протокол виборів, пише Хвиля. Новообраний гарант Конституції, згідно зі своїми повноваженнями, буде контактувати з керівництвом інших держав, насамперед сусідніх.
Президента України, звісно, прийматимуть з дотриманням протоколу. Однак важливо те, що залишається «поза кадром», — перша реакція на результати українських виборів та очікування від нової влади – те, що створює загальний фон, принаймні протягом перших місяців каденції Зеленського.
Стажери Українського Інституту Майбутнього проаналізували реакцію ЗМІ та еліт Білорусі, Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Молдови на обрання нового президента України. Пропонуємо вам короткий дайджест, який допоможе зрозуміти, чого очікують від Володимира Зеленського в сусідніх державах.
Перша реакція Білорусі: всі хороші, дивимось шоу
(автор: Віра Монашова)
Президент Білорусі Олександр Лукашенко привітав Володимира Зеленського з перемогою вже наступного ранку 22 квітня після другого туру, задовго до того, як ЦВК України закінчила підрахунок 100% протоколів. Офіційні інформаційні агенції наводять таку цитату білоруського лідера:
«Із задоволеннями відмічаю, що фундаментом відносин між нашими країнами традиційно слугують загартовані спільною історією братерські зв’язки білорусів та українців. Підтверджую: Білорусь завжди була і буде для України передбачуваним партнером, надійним сусідом і добрим другом».
Цікаво те, що дещо раніше Лукашенко впевнено говорив про перемогу Порошенка. Після другого туру заявив про доцільність перенесення виборів, якщо «немає з кого вибирати». Тижнем пізніше зробив комплімент вже Зеленському, порівнюючи того з Рональдом Рейганом.
Державні ЗМІ достатньо обережно висвітлювали українські вибори, не намагаючись демонструвати своє ставлення ані до Порошенка, ані до Зеленського.
Недержавні медіа (у тому числі опозиційні) спробували після голосування давати позитив як про одного, так і про другого кандидата. Як і в Україні, симпатії журналістів поділилися: частина вітала обрання Зеленського, частина говорила про загрози (хоча такого рівня істерії, як в Україні, і не було близько).
Опозиційні політичні партії втрималися від офіційних заяв на користь одного з кандидатів. У тому числі це стосується й привітань Зеленського з перемогою.
З іншого боку, не можна залишити поза увагою сприйняття самого виборчого процесу. Велика кількість білорусів спостерігала за боротьбою як за реаліті-шоу. Достатньо згадати, що в декількох спортивних барах Мінська організували трансляцію дебатів з НСК «Олімпійський».
Перша реакція Польщі — занепокоєння
(автор: Іван Дуднік)
У кінці травня Польща очікує на проведення виборів до Європарламенту, а восени – до Сейму. Тому польський інформаційний простір, а разом із ним і життя, і без українських виборів були наповнені численними резонансними темами і дискусіями. Та, не дивлячись на це, усі польські ЗМІ, а також і влада, приділили надзвичайно багато уваги президентській кампанії в Україні.
Польський президент Анджей Дуда привітав Володимира Зеленського за декілька годин після оприлюднення результатів екзит-полів та запросив його до Польщі як новообраного президента України. За словами польського лідера, вибір Зеленського є вираженням очікувань українців на прискорення у реформуванні держави та забезпечення стабільності.
Крім Анджея Дуди привітав Володимира Зеленського, хоч і більш стримано, політичний опонент Дуди, голова Європейської Ради Дональд Туск. Отримав новий український президент привітання і від лідера головної опозиційної партії «Громадянська Платформа» Гжегожа Схетини»: «Україна може розраховувати на нашу підтримку її суверенітету, територіальної цілісності та політики зближення».
Інформаційне середовище Польщі визнало демократичність і прозорість українських виборів. Подекуди польські ЗМІ навіть дивувались тому, що Україна спромоглась провести вибори за європейськими стандартами. Проте загалом польські газети відреагували на перемогу Зеленського помітно насторожено, навіть попри високий інтерес до його персони.
Найвагомішим приводом для такої реакції стала невизначеність самого Володимира Зеленського відносно Польщі та євроінтеграційного курсу попереднього президента. Поляки просто не знають, якої політики потрібно очікувати від нового обранця. Чи не в кожному коментарі, статті та сюжеті висловлюються побоювання щодо можливого загравання Зеленського із РФ.
Ще перед проведенням другого туру виборів на сторінках авторитетного польського видання «Rzeczpospolita» в авторському коментарі під назвою «Виборчий хаос в Україні» йдеться про те, що фаворит виборів «люто не хоче розкривати, що і як він має намір робити». Володимир Зеленський розцінюється як проросійський кандидат. Проте, якщо раніше проросійські президенти пом’якшували польсько-українські конфлікти на національно-історичному ґрунті, то наразі це не видається можливим. Чому? Тому що правила українського політичного життя були порушені, і Схід уже не може диктувати Києву свою ідеологічну волю.
В наступному, опублікованому вже після виборів, коментарі «Rzeczpospolita» під промовистою назвою «Володимир Зеленський: таємниця загорнута в таємницю» ставиться під сумнів здатність Зеленського виправдати очікування виборців, що призведе до продовження політичної кризи в Україні. Знову ж згадується уникання Зеленським відповідей на питання щодо зовнішньополітичного курсу України за його каденції.
Інші популярні видання також з обережністю поставились до обрання Володимира Зеленського. Видання «Wprost» у статті «Володимир Зеленський: як комік без політичного досвіду став президентом України?» також описує невизначеність зовнішньополітичного вектору Зеленського, а поряд із цим і політичну некомпетентність нового українського лідера.
Згодом видання опублікувало авторський коментар під назвою «Звіт з Києва. Вибором Володимира Зеленського найбільше задоволені в Ізраїлі?», в якому описується походження нового президента, і наголошується на тому, що «окрім Ізраїлю Україна є єдиною країною, в якій і прем’єр-міністр, і президент – євреї». У матеріалі йдеться про те, що єврейське коріння Зеленського, хоча це малоймовірно, може стати одним з факторів дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в Україні. Хоча коментар і не має жодного дискримінаційного характеру, на думку спадає нещодавній конфлікт між Польщею та Ізраїлем через скандальну заяву ізраїльського прем’єра Біньяміна Нетаньяху. Цей фактор явно розкручують у польських ЗМІ у контексті власних проблем з Ізраїлем.
На сторінках провладного ресурсу «TVP» у коментарях під назвами «Слуга народу чи олігарха? Українці обирали наосліп» та «Перемога Зеленського є символічною перемогою пост-політики» Зеленський постає новачком у «не парламентсько-президентській, а в олігархічній республіці», який буде слабким президентом під впливом олігарха Коломойського. На думку авторів, Зеленський «не є політиком, який зможе приймати важкі рішення». Водночас, в «TVP» глибоко проаналізували внутрішньополітичну ситуацію в Україні, яка дозволила Зеленському перемогти.
Подібними тезами оперують і у головному опозиційному до чинної влади польському виданні «Gazeta Wyborcza». У статтi «Володимир Зеленський – це також виклик і для ЄС з Польщею» Зеленський – «невідомий кандидат», який «підтримується одним з найбагатших олігархів». Проте автор статті вбачає у новому українському президентові й «можливість для перезапуску польсько-українських відносин, які погіршились через національно-історичну політику Варшави та Києва». Президент Польщі «повинен повернутись на шлях співпраці і примирення» з новим українським лідером. Крім того, саме від Польщі в особі її президента Володимир Зеленський повинен отримати сигнал: якщо Україна зверне з євроінтеграційного шляху, вона перетвориться на занепалу буферну зону між Сходом та Заходом.
В іншій статті із назвою «Чи продовжить Зеленський проєвропейський курс попередника?» повторюється занепокоєність поляків щодо невизначеності Володимира Зеленського, а також постає питання про «відновлення відносин з Польщею». Знову ж таки, на думку авторів, Польща і країни ЄС повинні підтримати Україну і продемонструвати, що вони зацікавлені у встановленні контактів з новим президентом.
Таким чином, маємо загалом єдину позицію польської влади, опозиції та ЗМІ щодо обрання Володимира Зеленського президентом України. Сформулювати її можна кількома тезами.
- По-перше, поляки одноголосно визнають прозорість та високий рівень проведення виборів в Україні.
- По-друге, Польща розуміє основні передумови та причини вибору українських громадян.
- По-третє, наш західний сусід занепокоєний зовнішньополітичною та внутрішньополітичною невизначеністю Володимира Зеленського: куди зверне новий президент у виборі між Росією та ЄС?
- По-четверте, наразі польська сторона налаштована на залагоджування національно-історичного конфлікту і має бажання до посилення співпраці з новим українським президентом.
Словаччина реагує стримано та шукає паралелі з Чапутовою
(автор — Валерія Півень)
Словацькі ЗМІ намагаються об’єктивно оцінити результати виборів в Україні. Більшість з них вітає новообраного Президента з новою посадою, висловлюють надію на його проєвропейський вектор політики та на те, що майбутній Президент не підведе українців, які його обрали. Крім того, журналісти словацьких видань намагаються проаналізувати феномен Зеленського та знайти відповідь на питання: як людині без політичного досвіду вдалось отримати найвищий рейтинг за усю історії виборів в Україні?
У виданні svet.sme.sk зазначено, що успіх першого туру Зеленського супроводжувався «дивними дебатами на Олімпійському стадіоні, взаємними аналізами на наркотики і звинуваченнями у тому, хто є олігархом, і за ким вони стоять». Переможцем цього поєдинку, за версією видання, став Зеленський, однак, він є незвіданою постаттю, на думку журналістів.
Також, видання Dennikn.sk припустило, що результат виборів в Україні є наслідком політичної кризи. За словами журналіста, щоб зрозуміти, наскільки глибокою є криза в Україні, просто треба подивитися на результат другого туру президентських виборів. Якщо актор може виграти вибори з рекордним показником 73% голосів, це є ознакою того, що умови, в яких перебуває українська політика, серйозно змінилися.
Також у статті сказано, що Зеленський не зазначив чітких позицій та планів перед виборами, а тому його заяви виглядали досить тривожними. Автор також говорить, що словаки мають зрозуміти український народ, адже у Словаччині менше ніж місяць тому обрали нового Президента Зузану Чапутову, яка «також боролася з держаною мафією».
Інше видання, Рluska.sk, навіть провело порівняння двох нових Президентів України та Словаччини. Словацький політолог Георгій Месежніков стверджує, що Зеленський не схожий на Чапутову, адже ще до виборів переважна більшість словаків навіть не чули про неї, в той час як Зеленського знала уся країна. Також, політолог пише, що пані Чапутова мала досвід роботи у громадському секторі, захищаючи права громадян у конфліктах з державними органами, натомість Зеленський був лише актором та продюсером. Але політичний аналітик Джон Баранек бачить зв’язок між новообраними главами держав. За його словами, українці та словаки висловили невдоволення системою, що існує. І вибори в обох країнах це чітко віддзеркалюють.
Крім того, Міністерство закордонних справ Словаччини привітало Україну із завершенням другого туру президентських виборів та зазначило, що сподівається на співпрацю з новим Президентом України Володимиром Зеленським. На офіційному сайті МЗС країни повідомляється:
«Словацька Республіка готова продовжувати підтримувати інтеграційні прагнення України та допомогти їй у процесах реформ у непростий для України період, з довгостроковою та послідовною підтримкою суверенітету та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.»
Угорщина бачить надію на вихід з конфлікту
(автор: Тетяна Корнійчук)
Влада Угорщини неодноразово висловлювала надію на те, що двосторонні відносини з Україною можуть покращитись лише зі зміною влади. Після першого туру президентських виборів вони підтвердили свій намір.
10 квітня держсекретар Міністерства закордонних справ Угорщини Жолт Немет знову повернувся до обговорення мовного питання у Страсбурзі:
«Україна повинна призупинити дебати щодо свого мовного законопроекту і прийняти закон, який відповідає європейським нормам і не обмежує права національних меншин».
Проте, він додав, що «виходячи з результатів першого туру президентських виборів в Україні, є підстави сподіватися, що країна може піти новим шляхом відносно своїх міжнародних зв’язків, врегулювати свої геополітичні конфлікти й вести свою внутрішньополітичну діяльність, поважаючи права меншин.»
Після оголошення результатів другого туру Угорщина одразу ж висловила свою прихильність новобраному Президенту України. 23 квітня Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан привітав Володимира Зеленського. Він зазначив, що угорський уряд продовжуватиме працювати у напрямку подальшого розвитку угорсько-українських відносин. Орбан розраховує на співпрацю Зеленського в цьому процесі і з нетерпінням чекає зустрічі з ним. Прем’єр-міністр побажав новообраному Президентові України успіхів у його роботі.
Наступного дня, 24 квітня до привітань Орбана приєднався Президент Угорщини Янош Адер. У своєму листі він привітав Зеленського особливо за «перемогу з великим відривом» і додав, що для Угорщини надзвичайно важливо, щоб її найбільша сусідня країна була стабільною, демократичною та успішною.
«Угорський народ завжди активно підтримував цілі українського народу побудувати незалежну країну на основі європейських цінностей і гармонійного співіснування народів і етнічних меншин», — сказав Адер в листі.
Він висловив сподівання, що президентство Зеленського відкриє нову главу у відносинах двох країн, а етнічні угорські та українські меншини, які живуть у цих двох країнах, «будуватимуть мости» у цих відносинах. Президент Угорщини додав, що готовий співпрацювати з новообраним президентом і тим самим сприяти поліпшенню цих зв’язків.
Румунія — впевненість та позитив
(автор: Віктор Козленко)
Президент Румунії Клаус Йоханніс привітав новообраного президента з перемогою наступного ж дня після проведення другого туру виборів. Йоханніс у своєму повідомленні висловив впевненість у покращенні двосторонніх відносин між Україною та Румунією за нового президента, що, за його словами, сприятиме посиленню територіальної цілісності та безпеки України та допоможе в «модернізації» країни відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС «задля користі всіх українських громадян, включно з тими, що належать до румунської меншини».
Румунські засоби масової інформації періодично та незаангажовано висвітлювали хід президентської кампанії в Україні, об’єктивно писали про думки українського суспільства стосовно позитивних та негативних сторін основних кандидатів на перемогу у виборах.
Так, щодо чинного президента України Петра Порошенка писали, що в нього великий політичний досвід, але українське суспільство звинувачує його у повільних темпах впровадження обіцяних реформ, особливо, що стосується боротьби з корупцією.
А про новообраного Володимира Зеленського повідомляли, що він – комедійний актор, відомий за роллю президента в серіалі «Слуга народу», який не має жодного досвіду в політиці та якого звинувачують в тому, що він – пов`язаний з олігархом Ігорем Коломойським. Проте у позитивному аспекті щодо Зеленського ЗМІ наводили його цитати стосовно бачення майбутнього країни, його заперечення того, що він – «маріонетка Коломойського», навели описані ним перші 10 кроків на посту президента.
Перемогу Зеленського ЗМІ сприйняли цілком позитивно, проте остерігаються його популістської риторики та наголосили на тому, що йому ще треба підтвердити свої слова діями, адже на нього чекатимуть складні виклики.
Молдова: на тлі власних проблем кожен очікує свого
(автор: Яр Батог)
Проєвропейська опозиція (блок ACUM) позитивно поставилася до перемоги Володимира Зеленського на виборах. Наприклад, член партії «Платформа гідність і правда» Станіслав Павловський написав, що українці надали молдованам урок політичної зрілості. А депутат партії «Дія і солідарність» Думітру Алайба привітав жителів Молдови з тим, що в Україні на виборах програв союзник Влада Плахотнюка (натяк на Петра Порошенка).
Президент Ігор Додон привітав Зеленського з перемогою і висловив сподівання на скору зустріч. Позитивне ставлення Додона до перемоги Зеленського зумовлене, в першу чергу, тим, що з Петром Порошенком у нього відносини так і не склалися – Україна співпрацювала в першу чергу з урядом Молдови, а жодної зустрічі Порошенка чи Гройсмана з Додоном за 2 роки так і не відбулося.
Представники керівної Демократичної партії (Влад Плахотнюк, Андріан Канду та Павло Філіп) поки не відреагували на перемогу Зеленського. По молдовському сегменту інтернету ходить інформація, що Влад Плахотнюк хотів зустрітися із Зеленським після першого туру, але у нього не вийшло. За однією версією дозвіл на приліт не дала СБУ, за іншою штаб самого Зеленського вирішив, що зустріч з молдовським олігархом може лише нашкодити. Однак що точно сталося – досі невідомо.
Загалом, уряд Молдови позитивно сприйняв вибори в Україні, всі чекають нового етапу співпраці з офіційним Києвом.